26. 1. 2024

SVET ŽUŽELK: prof. dr. Rudi Verovnik

SVET ŽUŽELK

Projekt SVET ŽUŽELK gre za povezave med znanstvenim in umetniškim opazovanjem žuželk, kjer želimo soočiti različne pristope k raziskovanju te tematike in likovnemu ustvarjanju od rane mladosti vse do umetniških form. V sklopu projekta smo organizirali niz predavanj različnih zanimivih vsebin, ki se dotikajo teh prečudovitih bitij. Prof. dr. Gregor Torkar je imel uvodno predavanje, ki je bilo namenjeno znanstvenemu polu spoznanj in dejstev o žuželkah. Več o uvodnem predavanju -> SVET ŽUŽELK: prof. dr. Gregor Torkar

Drugo predavanje je bilo namenjeno znanstveni ilustraciji, ki je bilo razdeljeno na dva dela. Prvi del je govoril o stvarni in znanstveni ilustraciji, drugi del pa je bil posvečen entomološki ilustraciji. Več o drugem predavanju – > SVET ŽUŽELK: doc. mag. Marija Nabernik in Klara Jan, mag.

Na zadnjem predavanju iz niza SVET ŽUŽELK, nas je prof. dr. Rudi Verovnik uvedel v prečudoviti svet metuljev.

prof. dr. Rudi Verovnik: Metulji

Na predavanju so se udeleženci pobližje spoznali s prečudovitim svetom metuljev. Prof. dr. Rudi Verovnik je predstavil telesne značilnosti metuljev z zelo zanimivimi slikovnimi primeri. Opisal je življenjski cikel metulja vse od jajčeca do preobrazbe gosenice v odraslega metulja. Glavni pomembni aktivnosti odraslih metuljev sta prehranjevanje in seveda razmnoževanje, ki je ključnega pomena za nadaljevanje njihove vrste. Skozi celotno predavanje so udeleženci videli različne vrste dnevnih in nočnih metuljev, različne primere samic in samcev, njihove razlike ter spoznavali telesne značilnosti različnih vrst metuljev, ki so pomembne za njihovo preživetje in razmnoževanje. Svet metuljev je tako obsežen, da so udeleženci na predavanju spoznali le delček te široke in zanimive tematike. Poudarek je bil tudi na širokem spektru različnih barv, vzorcev, oblik in kombinacij celostne vizualne podobe metuljev, ki vedno znova navdušuje.

Prispevek pripravila: Ana Jamnik

Revije – mesečne novosti

26. 4. 2024

Podaljšano upravičeno obdobje za izvedbo Erasmus+ prakse