Raziskovanje in umetnost
WCGTC koferenca
- Avgust 2023 (na daljavo): Excellence Without Borders: Gifted Education in a Changing World.
- Več o dogodku
NOVO: Test EPoC: ocena ustvarjalnega potenciala
- Izšel je slovenski priročnik testa EPoC, ki ocenjuje ustvarjalno nadarjenost otrok in mladostnikov med 5. in 12. letom starosti. Povezava do spletnega naročila: https://zalozba.pef.uni-lj.si/index.php/zalozba/catalog/book/212
CRSN vabi
- 23. 5. 2023 ob 18. uri: Poverty, Cultural Diversity, and Equity: The Challenge of Child and Talent Development in the Andean Countries – spletno predavanje prof. dr. Sheyle Blumen o izobraževanju nadarjenih v Peruju
- Predavanje bo potekalo preko Zooma v angleškem jeziku
- Za pridobitev potrdila o udeležbi je potrebna prijava
3. mednarodna konferenca o zgodnjem prepoznavanju nadarjenosti: Talent center Varaždin.
CRSN praznuje 21. 4. 2023 svetovni dan ustvarjalnosti in inovacij
- 21. 4., svetovni dan ustvarjalnosti in inovativnosti, bomo na Pedagoški fakulteti UL obeležili s slavnostnim dogodkom »Ustvarjalnost v vzgoji in izobraževanju«.
- Več o dogodku
- WCID
ECHA tematska konferenca
- 5- 7. 3. 2023 (na daljavo): 3rd Thematic ECHA Online International Conference on teaching gifted and able students.
- Več o dogodku
Med 19. 2. in 2. 3. 2023 je CRSN obiskala gostujoča profesorica dr. Sheyla Blumen, strokovnjakinja za izobraževanje nadarjenih (Pontificia Universidad Católica del Perú).
Študijski obisk sodelavcev projekta STEM(AJMO!) iz Centra za tehnično kulturo Rijeka, Hrvaška med 20. in 21. 2. 2023 v organizaciji CRSN PEF UL.
Univerza v Ljubljani je 26. 1. 2023 organizirala posvet »Študentke in študenti, ki zmorejo in hočejo več: podpora med študijem«.
8. 1. 2023 je OŠ Grm Novo mesto organizirala odmevno okroglo mizo z naslovom z naslovom Danes učenci – jutri soustvarjalci prihodnosti.
8. CRSN študijsko popoldne
- CRSN študijsko popoldne »Delo z nadarjenimi v letu 2022– predstavitve dobrih praks Točk za nadarjene v okviru mreže CRSN/ETSN«: 30. 11. 2022, med 13.30 in 18.00, na Pedagoški fakulteti UL.
- Vabilo.
- Prijava
Spletni seminar o izobraževanju učiteljev za delo z nadarjenimi
- Svetovna zveza za nadarjene (WCGTC) vabi na spletni seminar o izobraževanju učiteljev za delo z nadarjenimi – Professional Learning in Gifted Education: 29. 11. 2022 med 8.00 in 10.30.
- Prijava
Radijska oddaja INTELEKTA
- Radijska oddaja INTELEKTA z dne 18. 10. 2022: Kako v Sloveniji skrbimo za nadarjene učence?
- Vabljeni k poslušanju: https://prvi.rtvslo.si/podkast/intelekta/49/174906631
5. mednarodna glasbena olimpijada
- V Ljubljani je potekala 5. mednarodna glasbena olimpijada v organizaciji naše Točke za nadarjene, UL Akademije za glasbo in Zveze glasbene mladine Slovenije.
- Več na: www.imuo2022.com
Doc. dr. Stojan Kostanjevec, član CRSN, prejel zlato priznanje Zveze za tehnično kulturo (ZOTKS)
- Doc. dr. Stojan Kostanjevec, član CRSN, je 30. 3. 2022 prejel zlato priznanje Zveze za tehnično kulturo (ZOTKS) za izjemen prispevek na področju mladinske raziskovalne dejavnosti za leto 2021. Čestitamo!
Gostujoče predavanje CRSN: doc. dr. Željko Rački, ECHA specialist
- Foc. dr. Željko Rački, ECHA specialist, bo na Pedagoški fakulteti UL dne 30. 3. 2022 izvedel predavanje o ustvarjalnosti otrok in mladostnikov (sodobne razlage, prepoznavanje, poučevanje). Predavanje bo v predavalnici 026 s pričetkom ob 17.00 uri. Vljudno vabljeni.
Mednarodni program GLOBAL TALENT MENTORING: GTM
- Mednarodni program GLOBAL TALENT MENTORING: GTM je mednarodni program, ki povezuje talente in mentorje iz različnih držav celega sveta. Za program iščejo predane mentorje s področja znanosti, tehnologije, inženiringa, matematike in medicine, ki bi bili pripravljeni pomagati oziroma mentorirati nadarjene mlade, ki so že oziroma še bodo sprejeti v program. Koordinator za Slovenijo je Točka za nadarjene ZOTKS.
- Več: https://globaltalentmentoring.org/
Predstavitev projekta Global Talent Mentoring
- Predstavitev projekta: 5. 4. 2022 ob 14.00 uri;
- brezplačna registracija do 31. 3. 2022 na povezavi https://mentoring.globaltalentmentoring.org/public/mentors/1/registration
NATEČAJ za osnovnošolce »Inovativnost mladih: odgovor na izzive mikroplastike v okolju«
- V sodelovanju Centra KemikUm, CRSN in EkoPef UL PEF v okviru Evropske noči raziskovalcev 2022.
- Razpis
- Plakat
WCGTC je objavil plenarna predavanja iz letošnje avgustovske konference na daljavo
- WCGTC je objavil plenarna predavanja iz letošnje avgustovske konference na daljavo: https://www.youtube.com/playlist?list=PLW3mFsICRQGIy7aQxByRZbA8haAOqTifP
Zanimivi in poučni odgovori dr. Szilvie Fodor in Csille Fuszek (Madžarska) na temeljna vprašanja o nadarjenosti
- Zanimivi in poučni odgovori dr. Szilvie Fodor in Csille Fuszek (Madžarska) na temeljna vprašanja o nadarjenosti v obliki desetih kratkih video sporočil pod naslovom Messages on Giftedness: https://www.youtube.com/channel/UCPWNybfMPbw-pujELVgBSrw
68. konferenca o delu z nadarjenimi, v organizaciji ameriške zveze za nadarjene – National Association for Gifted Children (NAGC).
- V ZDA trenutno poteka že 68. konferenca o delu z nadarjenimi, v organizaciji ameriške zveze za nadarjene – National Association for Gifted Children (NAGC).
- Več o konferenci
Budapest Talent Sumit
- Budapest Talent Sumit: v začetku oktobra je v Budimpešti potekala konferenca o vzgoji in izobraževanju nadarjenih, ki sta jo organizirali ministrstvi za šolstvo in družine. Cilj konference, organizirane v času predsedovanja Madžarske EU svetu, je bil osvetliti dobre izkušnje dela z nadarjenimi ter predstaviti nacionalne in mednarodne smernice kakovostnega izobraževanja nadarjenih kot prednostno nalogo države.
- Več o konferenci
Global Principles for Professional Learning in Gifted Education
- Svetovni svet za nadarjene in talentirane otroke – WCGTC – je avgusta 2021 izdal dokument z desetimi temeljnimi načeli za strokovno spopolnjevanje učiteljev za poučevanje nadarjenih z naslovom Global Principles for Professional Learning in Gifted Education: https://world-gifted.org/wp-content/uploads/2021/11/professional-learning-global-principles.pdf
Srebrno priznanje devetošolk na državnem tekmovanju Srečanje mladih raziskovalcev Slovenije
- Devetošolki Zala Cek in Žana Tomažič (OŠ Rudolfa Ukoviča Podgrad) sta za raziskovalno nalogo s področja psihologije z naslovom VPLIV EPIDEMIJE SARS-CoV-2 NA POČUTJE MLADOSTNIKOV na državnem tekmovanju Srečanje mladih raziskovalcev Slovenije;28. 6. 2021 prejeli srebrno priznanje (mentorici: Vesna Babnik in dr. Mojca Juriševič). Čestitamo!!!
3. strokovno-raziskovalna CRSN konferenca z mednarodno udeležbo
- V okviru CRSN je v sredo, septembra 2019, na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani potekala 3. strokovno-raziskovalna konferenca MENTORIRANJE NADARJENIH OTROK IN MLADOSTNIKOV: pristopi, izkušnje in problemi.
- Program.
- Zbornik povzetkov.
21. in 22. 9. 2017 – konferenca CRSN
- Za nami je uspešno izvedena 2. mednarodna strokovno-raziskovalna konferenca Prepoznavanje nadarjenih in delo z njimi na področju vzgoje in izobraževanja, ki je potekala 21. in 22. septembra 2017 na Pedagoški fakulteti UL. / We have successfully completed the 2nd International Conference Identifying the gifted andwWork with them in education, which was held on September 21 and 22, 2017 at the Faculty of Education, University of Ljubljana.
- Povezava do strani konference / Link to the conference page.
5. in 6. februarja 2016, Delo z matematično nadarjenimi učenci
- Tradicionalni izobraževalni seminar DMFA Slovenije je potekal na Pedagoški fakulteti v Ljubljani, v sodelovanju s CRSN UL PeF. Vsebinski poudarek seminarja je bil na delu z matematično nadarjenimi učenci v 3. triadi OŠ, predavanja in delavnice pa so bila zanimiva za vse pedagoge in širši krog ljubiteljev matematike.
- Vabilo in program.
2. decembra 2015 je na Pedagoški fakulteti UL potekalo Študijsko popoldne Centra za raziskovanje in spodbujanje nadarjenosti (CRSN) na temo SODELOVANJE IN PODPORA IZOBRAŽEVANJU NADARJENIH.
20. in 21. avgust 2015 – mednarodna strokovna konferenca Prepoznavanje nadarjenih in delo z njimi v vrtcu in šoli.
CRSN V ŠOLSKEM LETU 2013/2014 NUDIL KOLEGIALNE KONZULTACIJE
- Člani CRSN, zaposleni na Pedagoški fakulteti UL, smo v šolskem letu 2013/2014 nudili vzgojiteljem, učiteljem in drugim strokovnim delavcem, zaposlenim v vzgojno – izobraževalnih ustanovah, vsebinsko in metodološko podporo pri raziskovanju lastne prakse na področju dela z nadarjenimi (npr. pri opredelitvi raziskovalnega problema oz. raziskovalnih vprašanj, postavljanju in preverjanju hipotez, pripravi instrumentov za zbiranje podatkov, kvantitativni in kvalitativni obdelavi podatkov, razlagi rezultatov itd.).
Poročilo o motivaciji nadarjenih dijakov na Gimnaziji Bežigrad
11. 2. 2014 – Tretji posvet psihologov v vzgoji in izobraževanju na temo Prepoznavanje nadarjenih učencev.
- Vabilo s programom.
- Navodila za pripravo prispevka.
- Predavanja: Mariska Poelman, Dr. Szilvia Péter-Szarka, Dr. Johanna Stahl in dr. Valentin Bucik.
- Slike
- Poročilo in sklepi s posveta.
22. 11. 2013 – Posvet o nadarjenih učencih s posebnimi potrebami.
19. 11. 2013 – Posvet o nadarjenih učencih v predšolskem in zgodnješolskem obdobju.
4. 10. 2013 – Posvet Motiviranje nadarjenih učencev za matematiko, računalništvo in tehniko.
- Vabilo
- Program
- Zbornik povzetkov.
- Plenarna predavanja: Mojca Juriševič, dr. Boštjan Kuzman, dr. Jože Rugelj in dr. Irena Nančovska Šerbec
- Predstavitve praks: Sovice in čuki: Krožek za nadarjene (mag. Irena Demšar), Tekmovanja iz računalništva in informatike: Priložnost, ki je ne smemo zamuditi (dr. Andrej Brodnik), Naloge s tekmovanja Bober(1) ( 2) (dr. Janez Demšar), Priprave na tekmovanja – izkušnje v vlogi tekmovalca in mentorja (dr. Janez Brank), Računalniške izobraževalne igre v izobraževanju nadarjenih (dr. Jože Rugelj in Špela Cerar)
- Delavnice: Računalništvo brez računalnika (mag. Irena Demšar in dr. Janez Demšar), Od Bobra do zgodbe (dr. Irena Nančovska Šerbec in Špela Cerar)
16. 9. 2013 – Posvet Spodbujanje nadarjenih učencev na umetnostnih področjih.
28. 6. 2013 – okrogla miza na temo » Nadarjeni in kakovost izobraževanja«
- V Vršcu (Srbija) je bila v petek, 28.6.2013, okrogla miza na temo » Nadarjeni in kakovost izobraževanja«, devetnajsta po vrsti, v organizaciji Visoke škole strukovnih studija za vaspitaće »Mihajlo Palov« iz Vršca. Akademik prof. dr. Grozdanka Gojkov, predsedujoča temu pomembnemu znanstvenemu srečanju na območju bivše Jugoslavije je v uvodnem nagovoru poudarila, da je okrogla miza posvečena delu akademikov Bosiljke in Jovana Djordjevića, ki sta v dolgih letih svojega raziskovalnega in pedagoškega dela pomembno prispevala h kakovosti izobraževanja nadarjenih v Srbiji. Srečanja se je udeležilo preko petdeset raziskovalcev in visokošolskih učiteljev iz Srbije, Hrvaške, Slovenije, Bosne in Hercegovine, Makedonije, Romunije in Rusije. Med soorganizatorji je bila letos tudi Pedagoška fakulteta UL.
26. 4. 2013 –Predavanje škotske strokovnjakinje Margaret Sutherland za vzgojitelje, učitelje in svetovalne delavce v vrtcih na temo »Gifted and talented learners in early years«.
22. 4. 2013 – Strokovni posvet za učitelje naravoslovnih predmetov na temo »Motiviranje nadarjenih učencev za učenje naravoslovja«
- Vabilo
- Zbornik povzetkov.
- Plenarno predavanje Jack Holbrook.
- Plenarno predavanje Korado Korlević.
- Objava v Šolskih razgledih, 21. 6. 2013
- Galerija slik.
2. posvet psihologov VIZ na temo “Podpora psihologa vzgojiteljem in učiteljem pri delu z nadarjenimi”
- Posvet je bil v petek, 25. 1. 2013, na Pedagoški fakulteti v Ljubljani
- Program posveta.
- Zbornik posveta
- Galerija slik
1. posvet psihologov VIZ: V letu 2011 smo organizirali prvi posvet psihologov na temo »Vloga psihologa v vzgoji in izobraževanju nadarjenih«:
NTC program učenja
- Avtor programa je Ranko Rajović.
- Program smo poskusno uvajali v vrtce in šole v šolskem letu 2009/2010.
V šolskem letu 2010/2011 pripravili in izvedli seminar »NTC učenje – spodbujanje razvoja učnih potencialov v predšolskem obdobju« v sklopu posodobitvenih programov Ministrstva RS za šolstvo in šport. - Seminarsko gradivo.
- Program najdete na strani 194v katalogu KATIS
- Galerija slik
6. 10. 2010: OKROGLA MIZA na temo Koliko nadarjenih zmore Slovenija?
- Okroglo mizo smo organizirali v okviru šestega slovenskega psihološkega kongresa; okrogla miza je prispevala kritično analizo obstoječega stanja na področju dela z nadarjenimi učenci v Sloveniji in z dobrimi idejami spodbudila razvoj področja v prihodnje.
- Poročilo.
- Galerija slik