Degradirana okolja in umetnost
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.
O projektu ULTRA 8.13: Degradirana okolja in njihovo oživljanje v kulturni prostor z umetnostjo
Pilotni projekt Degradirana okolja in njihovo oživljanje v kulturni prostor z umetnostjo poteka pod okriljem projekta UL za trajnostno družbo – ULTRA.
Pilotni projekt se ukvarja z naslavljanjem problematike degradiranih okolij, ki so pereč problem tako na nacionalni, kot tudi na globalni ravni.
V Sloveniji so degradirani prostori največkrat posledica prenehanja industrijske dejavnosti. Najbolj izraziti degradirani prostori so nekdanji veliki tekstilni kompleksi v Mariboru, Celju, Kranju, Tržiču, kompleks TAM-a v Coni Tezno in rudniški kompleksi v Litiji, Laškem, zasavski premogovni bazen, na Senovem, v Kočevju, Idriji, Mežici in v Sečoveljskih solinah. V skladu s cilji trajnostnega razvoja, Agendo 2030 in Novim Evropskim Bauhausom smo zasnovali usposabljanja na temo oživljanja degradiranih okolij v kulturni prostor kot del vseživljenjskega učenja, ki bo posameznike, delujoče na področju likovne pedagogike, opolnomočil s kompetencami, potrebnimi za naslavljanje te problematike v svoji lokalni skupnosti ter ozaveščal širšo javnost o pomenu varovanja okolja in nacionalne kulturne dediščine.
vodja projekta: izr. prof. Anja Jerčič Jakob
Nosilna članica: Univerza v Ljubljani Pedagoška fakulteta
Druge sodelujoče članice: Naravoslovnotehniška fakulteta, Filozofska fakulteta
Drugi partnerji: Zavod za gradbeništvo Slovenije, Narodni muzej Slovenije, MG+MSUM
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.
Degradirana okolja in likovna umetnost – poletna šola za študente (letak)
Datum poletne šole: 2. – 13. 9. 2024
Kraj izvedbe: Univerza v Ljubljani Pedagoška fakulteta, ZAG
Poletna šola je organizirana v sklopu pilotnega projekta Degradirana okolja in njihovo oživljanje v kulturni prostor z umetnostjo, ki poteka pod okriljem projekta UL za trajnostno družbo – ULTRA.
Opis poletne šole:
Degradirana okolja in likovna umetnost – poletna šola za študente je namenjena raziskovanju degradiranih okolij skozi angažirano likovno snovanje, ki odpira vprašanja o trajnostni rabi prostora. Tekom izobraževanja se bomo posvetili prenosu dobrih praks oz. iskanju rešitev za oživljanje degradiranih prostorov z intervencijami s področja umetnosti. Z izobraževalnimi vsebinami usposabljanj bodo na interdisciplinaren način, po načelih Novega Evropskega Bauhausa in Agende 2030 za trajnostni razvoj, udeleženci poletne šole pridobili specifična znanja in veščine iz področja umetnosti, pedagoške stroke in drugih znanosti.
Komu je poletna šola namenjena?
Kako bo potekala prijava?
Prijave na poletno šolo bodo odprte do 22. 7. 2024 preko spleta. V prijavnici zainteresirani oddate svoje osnovne podatke, na kratko opredelite svojo motivacijo za udeležbo ter svoje pretekle izkušnje s projektnim delom. Zaradi omejenega števila udeležencev bo izveden ožji izbor sodelujočih na podlagi oddanih prijavnih vlog. Obvestilo o izboru udeleženci prejmejo tri tedne pred začetkom poletne šole.
Potrdilo o opravljenem usposabljanju za mikrodokazila
Udeleženci poletne šole, ki bodo uspešno opravili program usposabljanja, bodo po koncu poletne šole prejeli potrdilo o opravljenem usposabljanju za mikrodokazilo (4 ECTS), ki služi kot potrdilo o pridobljenih kompetencah.
Kakšna je vsebina poletne šole?
Program poletne šole se bo izvajal dva tedna in se problemsko navezoval na konkretne primere degradiranih okolij. Udeleženci poletne šole bodo skozi likovno izražanje, ki se posveča interpretaciji ali reartikulaciji prostora, raziskali možnosti implementacije degradiranih prostorov v kulturni prostor. Vsebine predavanj in demonstracij, vključenih v usposabljanje, so interdisciplinarne in zajete iz področij likovne pedagogike, likovnosti v prostoru, tekstilne umetnosti in izbranih tekstilnih tehnik, industrijske arheologije, konserviranja in restavriranja umetniških del, degradiranih okolij, mineralnih virov in 3D tehnologij.
Področja predavanj in predavatelji:
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.
Degradirana okolja in likovna umetnost – usposabljanje za učitelje (letak)
Datum usposabljanja: 13. 9 – 14. 9. 2024
Kraj izvedbe: Univerza v Ljubljani Pedagoška fakulteta
Usposabljanje je organizirano v sklopu pilotnega projekta Degradirana okolja in njihovo oživljanje v kulturni prostor z umetnostjo, ki poteka pod okriljem projekta UL za trajnostno družbo – ULTRA.
Opis usposabljanja
Degradirana okolja in likovna umetnost – usposabljanje za učitelje je namenjeno problemskem učenju, premišljevanju in raziskovanju degradiranih območij, ki lahko potencialno postanejo prostor umetniškega ustvarjanja ter hkrati učni prostor. Z uvedbo usposabljanj želimo posameznikom, delujočim na področju vzgoje in izobraževanja ter umetnosti omogočiti pridobitev ustreznih kompetenc, potrebnih za naslavljanje problematike degradiranih okolij ter krepitev kompetenc s področja vzpostavljanja sodelovalnih odnosov med vzgojno-izobraževalnimi in kulturnimi institucijami ter lokalnimi skupnostmi. Z izobraževalnimi vsebinami usposabljanj bodo na interdisciplinaren način, po načelih Novega Evropskega Bauhausa in Agende 2030 za trajnostni razvoj, udeleženci usposabljanja pridobili specifična znanja in veščine iz področja umetnosti, pedagoške stroke in drugih znanosti.
Komu je usposabljanje namenjeno?
Potrdilo o opravljenem usposabljanju za mikrodokazila
Udeleženci usposabljanja, ki bodo uspešno opravili program izobraževanja, bodo po koncu prejeli potrdilo o opravljenem usposabljanju za mikrodokazilo (2 ECTS), ki služi potrdilo o pridobljenih kompetencah.
Kako bo potekala prijava?
Prijave na usposabljanje bodo odprte do 8. 7. 2024 preko spleta. V prijavnici zainteresirani oddate svoje osnovne podatke, na kratko opredelite svojo motivacijo za udeležbo ter svoje pretekle izkušnje s projektnim delom. Zaradi omejenega števila udeležencev bo izveden ožji izbor sodelujočih na podlagi oddanih prijavnih vlog.
Obvestilo o izboru udeleženci prejmejo tri tedne pred začetkom usposabljanja.
Kakšna je vsebina usposabljanja?
Področja predavanj in predavatelji:
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.
Prijave na poletno šolo in usposabljanje so zaključene. Novice o ponovnih izvedbah bodo objavljene na spletni strani UL PEF.
SPLOŠNI POGOJI POSLOVANJA IN POLITIKA ZASEBNOSTI
Krajša izobraževanja in usposabljanja v sklopu pilotnega projekta Degradirana okolja in njihovo oživljanje v kulturni prostor z umetnostjo, ki poteka pod okriljem projekta UL za trajnostno družbo – ULTRA.
Splošni pogoji veljajo in se uporabljajo za udeležbo na usposabljanjih za mikrodokazila v okviru UL, ki jih pripravlja Univerza v Ljubljani sama ali v sodelovanju z zunanjimi partnerji, razen v primeru, ko je s strani organizatorja pri posameznem programu drugače določeno.
Seznanitev in sprejem splošnih pogojev je sestavni del vsake prijave na usposabljanjih za mikrodokazila v okviru UL. Vsaka oseba, ki se prijavi na usposabljanja za mikrodokazila v okviru UL, s prijavo na program v celoti, nepreklicno in brezpogojno sprejema te splošne pogoje in politiko zasebnosti.
Splošni pogoji so v vsakokratni veljavni različici objavljeni na spletni strani organizatorja, ki je Univerza v Ljubljani Pedagoška fakulteta (https://www.pef.uni-lj.si/degradirana-okolja-in-umetnost/) in se lahko občasno spreminjajo. Za posamezno prijavo in udeležbo na usposabljanjih za mikrodokazila v okviru UL veljajo Splošni pogoji, ki so v času prijave veljavni in objavljeni na zgoraj navedeni spletni strani.
Prijave
UL Pedagoška fakulteta sprejema prijave na usposabljanja za mikrodokazila preko spletnega obrazca na platformi 1ka. Prijave se zbira do zapolnitve prostih mest oz. do vključno 8. 7. 2024 za Degradirana okolja in likovna umetnost – usposabljanje za učitelje in 22. 7. 2024 za Degradirana okolja in likovna umetnost – poletna šola za študente. Tri tedne pred izvedbo bo organizator prijavljenim oz. kontaktnim osebam dokončno potrdil izvedbo in jih obvestil o poteku usposabljanja ali izobraževanja za mikrodokazila UL. Prijava na program je zavezujoča.
Podatki na prijavnici
Prijava na usposabljanjih za mikrodokazila v okviru UL vključuje naslednje podatke: ime in priimek, datum rojstva in e-naslov, status (zaposlen, iskalec zaposlitve, študent ali diplomant) ter program oz. pridobljena izobrazba in status prijavitelja.
Plačilo programa izobraževanja
Brezplačna usposabljanja v okviru projekta NOO ULTRA: Vseživljenjsko učenje in Mikrodokazila
Usposabljanja in izobraževanja za mikrodokazila UL, ki potekajo v okviru projekta NOO ULTRA so za udeležence brezplačna in sofinancirana s strani Republike Slovenije, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropske unije – NextGenerationEU. Na spletni strani (Krajša izobraževanja in usposabljanja za mikrodokazila | Univerza v Ljubljani (uni-lj.si)) posameznega usposabljanja za mikrodokazila UL je navedeno, da so usposabljanja za mikrodokazila UL v okviru navedenega projekta brezplačna.
Prijavo na usposabljanje lahko prekličete vsaj pet delovnih dni pred terminom začetka izvajanja usposabljanja s sporočilom na naslov zala.simcic@pef.uni-lj.si. Skrajni rok za morebitno odpoved udeležbe s strani udeležencev je najmanj (5) delovnih dni pred terminom začetka izvajanja usposabljanja.
Osebni podatki se zbirajo in obdelujejo v namene projekta UL za trajnostno družbo – ULTRA znotraj Načrta za okrevanje in odpornost. Organizator usposabljanja zagotavlja, da bo vse prejete osebne podatke varoval skladno z Zakonom o varstvu osebnih podatkov (ZVOP-2) in Splošno Uredbo o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov (GDPR). Vse osebne podatke, navedene na prijavnem obrazcu in prejete tekom izvajanja usposabljanja, bo ustrezno hranil in varoval ter uporabljal samo za namen izvedbe programa, obveščanja o programu, za boljšo predhodno pripravo nosilca in izvajalca in potrebna poročanja v okviru projekta NOO ULTRA. Osebni podatki se bodo v namen poročanja na projektu NOO ULTRA in izdaje potrdila o opravljenem usposabljanju za mikrodokazila, posredovali Rektoratu UL in Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
Organizator osebnih podatkov brez izrecne privolitve posameznikov ne bo posredoval tretjim osebam, razen v primerih, ki jih določa veljavna zakonodaja, ali subjektom, s katerimi ima UL sklenjeno ustrezno pogodbo o obdelavi osebnih podatkov skladno z 28. členom GDPR.
S prijavo in udeležbo na usposabljanju udeleženci soglašajo, da na avtorskih delih, ki bodo ustvarjena v okviru usposabljanja, Univerza v Ljubljani Pedagoška fakulteta navedena avtorska dela distribuira oz. priobči javnosti v različnih oblikah. Zato v skladu z določbami Zakona o avtorski in sorodnih pravicah (Uradni list RS, št. 16/07 – uradno prečiščeno besedilo, 68/08, 110/13, 56/15 in 63/16 – ZKUASP, 59/19 in 130/22) na avtorskih delih na Univerzo v Ljubljani Pedagoška fakulteta – neizključno in neodplačno, geografsko neomejeno in za časa trajanja avtorske pravice prenašajo naslednje materialne avtorske pravice: pravico reproduciranja, pravico distribuiranja, pravico javnega izvajanja, pravico javnega prenašanja, pravico predelave ter pravico dajanja na voljo javnosti.
Udeleženci usposabljanja prav tako izjavljajo, da v kolikor njihova avtorska dela vsebujejo avtorska dela drugih imetnikov avtorskih in sorodnih pravic, da so bodisi pridobil avtorske pravice na teh delih bodisi pridobil dovoljenje imetnikov avtorskih pravic na teh delih za namene objave in druge uporabe avtorskih del. Prav tako udeleženci v celoti prevzemajo odgovornost za morebitne odškodninske ali druge zahtevke teh imetnikov avtorskih pravic zoper Univerzo v Ljubljani zaradi objave ali druge uporabe avtorskih del.
Organizator si zaradi objektivnih razlogov pridržuje pravico do spremembe vsebine usposabljanj za mikrodokazila v okviru UL, spremembe datuma in lokacije programa izobraževanja ter do odpovedi posameznega programa najmanj dva delovna dneva pred pričetkom programa, o čemer vse prijavljene pravočasno obvesti.
Organizator si prav tako v primeru višje sile pridružuje pravico do odpovedi programa, o čemer bodo prijavljeni obveščeni nemudoma oz. najkasneje na dan dogodka.
Prejeti osebni podatki se bodo obdelovali le toliko časa, dokler bo to potrebno za dosego namena, zaradi katerega se obdelujejo, torej dokler ne bo neposredna sklenitev pogodbe izvedena, oziroma projekt zaključen in roki za poročanje, spremljanje in hrambo pretečeni.
Skladno z Zakonom o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih (Uradni list RS, št. 30/06, 51/14) je sprejet Klasifikacijski načrt Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, ki predpisuje rok in tip hrambe dokumentov, v katerih se nahajajo tudi osebni podatki. Dokumentacija o izvajanju mehanizma za okrevanje in odpornost se hrani v skladu s pravili hrambe dokumentarnega gradiva, vendar najmanj pet (5) let po zadnjem plačilu, prejetem od Evropske komisije v zvezi z izvajanjem načrta, z izjemo trajnega arhivskega gradiva.
Osebni podatki se po izteku roka hrambe uničijo, razen ko se skladno s Splošno uredbo o varstvu podatkov shranjujejo daljše obdobje, kot na primer za namene trajnega arhivskega gradiva, arhiviranja v javnem interesu oziroma v statistične namene ali za namene uveljavljanja, izvajanja ali obrambe pravnih zahtevkov.
Vsebina usposabljanj za mikrodokazila v okviru UL odraža izključno stališča izvajalcev programov in nenujno tudi stališča fakultete, organizatorja oz. univerze.
Osebne podatke, zbrane s prijavnim obrazcem, bo Univerza v Ljubljani Pedagoška fakulteta, Kardeljeva ploščad 16, Ljubljana, pooblaščena oseba za varstvo osebnih podatkov dpo@uni-lj.si) kot upravljavec osebnih podatkov obdelovala za namen izvedbe usposabljanja za mikrodokazila ter izdaje potrdila o opravljenem usposabljanju za mikrodokazila (pravna podlaga člen 6(1)b Splošne uredbe o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov; GDPR). Prejeti osebni podatki se bodo obdelovali, dokler ne bo neposredna sklenitev pogodbe izvedena oziroma projekt zaključen in roki za poročanje, spremljanje in hrambo, pretečeni, in sicer najdlje pet let po zadnjem plačilu, prejetem od Evropske komisije v zvezi z izvajanjem načrta, z izjemo trajnega arhivskega gradiva. Vaše osebne podatke bo organizator usposabljanja posredoval Rektoratu UL, za namen izdaje potrdila o opravljenem usposabljanju za mikrodokazila ter preverjanja kakovosti v anonimizirani obliki ter MVZI za namen poročanja o projektu; v primeru, da vas na usposabljanje za mikrodokazila napoti vaš delodajalec, pa bomo vaše osebne podatke posredovali tudi njemu. S pisnim zahtevkom na elektronski naslov anja.jercic@pef.uni-lj.si lahko kadar koli uveljavljate svoje pravice dostopa do osebnih podatkov, popravka, omejitve obdelave in (v določenem obsegu) prenosljivosti osebnih podatkov.
Za pomoč pri uveljavljanju svojih pravic se lahko obrnete na pooblaščeno osebo za varstvo podatkov marjan.stankov@pef.uni-lj.si. Če boste menili, da vaših osebnih podatkov ne obdelujemo ustrezno, se lahko pritožite Informacijskemu pooblaščencu RS.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.
Za dodatne informacije pišite na: zala.simcic@pef.uni-lj.si