Univerza v Ljubljani (v nadaljevanju UL) je na pobudo Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport in uspešno oddala vlogo z naslovom »UL za trajnostno družbo – ULTRA« za projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod, ki je del Reforme visokega šolstva Mehanizma za okrevanje in odpornost. UL je v okviru celovitega projekta pilotne projekte zastavila inter- in multidisciplinarno ter v vsakem pilotu povezala med sabo več članic UL, kar omogoča celovito naslavljanje izzivov zelenega in digitalnega prehoda na različnih študijskih področjih kot tudi za reševanje izzivov, povezanih z zeleno in digitalno transformacijo družbe in gospodarstva.
Pedagoška fakulteta Univerze v Ljubljani sodeluje pri izvedbi več pilotnih projektov, med drugim tudi pri pilotnem projektu 8 Vseživljenjsko učenje in mikrodokazila. Znotraj pilotnega projekta poteka 24 pilotnih podprojektov. V nadaljevanju bo natančneje predstavljeni namen in cilji pilotnega podprojekta 8.06 Vseživljenjsko projektno e-učenje.
Ključne informacije o pilotnem podprojektu 8.06 so zbrane v projektni izkaznici (povezava).
V sodobnem, hitro spreminjajočem se družbenem okolju se od zaposlenih pogosto pričakuje, da so fleksibilni in uspešno rešujejo interdisciplinarne izzive, ki izhajajo iz kompleksnih problemov in je za njihovo naslavljanje mogočih več poti, ki lahko vodijo do različnih rešitev. Zaposleni zato potrebujejo kompetence, kot so analiza, sinteza, evalvacija ter ustvarjalno razmišljanje. Da bi bili zmožni uspešno naslavljati izzive na dinamičnem trgu dela, je zato potrebno preko različnih možnosti izobraževanja spodbujati razvoj ustreznih kompetenc, ki so navedene tudi v Evropskem referenčnem okvirju za vseživljenjsko učenje.
Namen pilotnega podprojekta 8.06 je doseči višjo uporabo projektnega učnega dela podprtega z IKT na UL. Ob sodelovanju petih članic UL PEF, UL VF, UL ZF, UL FPP in UL FU bodo posodobljeni nekateri obstoječi redni in izbirni predmeti ter razviti novi izbirni predmeti.
V pilotnem podprojektu 8.06 bo razvit tudi model uporabe mikrodokazil za vseživljenjsko projektno e-učenje na različnih študijskih področjih, ki bo prilagojen različnim skupinam učečih se in bo vključeval na novo razvite izobraževalne module.
Univerza v Ljubljani, Pedagoška fakulteta (nosilna članica)
Univerza v Ljubljani, Veterinarska fakulteta (sodelujoča članica)
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za upravo (sodelujoča članica)
Univerza v Ljubljani, Zdravstvena fakulteta (sodelujoča članica)
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za pomorstvo in promet (sodelujoča članica)
V spletnem sodelovalnem okolju Arnes je bilo za namen podpore izvajanja projekta in sodelovanja vzpostavljeno sodelovalno okolje NOO Vseživljenjsko projektno e-učenje (povezava).
Aktivnosti pilotnega podprojekta 8.06 potekajo v času med 1. 7. 2022 do 31. 12. 2025, podrobnosti o časovnem zaporedju aktivnosti so razvidne v diagramu (povezava).
V okviru pilotnega podprojekta 8.06 so predvideni naslednji rezultati:
Zasnovane so že bile rešitve vključevanja projektnega e-učenja v 8 predmetih na VSŠP Predšolska vzgoja (UL PEF), VSŠP Navtika (UL FPP), VSŠP Prometna tehnologija in transportna logistika (UL FPP), VSŠP Babištvo (UL ZF), VSŠP Uprava (UL FU) in UNI Veterinarstvo (UL VF) v študijskem letu 2023/24. Več informacij je zbranih v infografiki (povezava).