Alt
Stojan Kostanjevec, Martina Erjavšek, Franca Lovšin Kozina

Prehranske karte

Leto izida: 2016

V okviru projekta “Uživajmo v zdravju” so bile izdelane prehranske karte, ki obravnavajo hranilno in energijsko vrednost živil.

Prehranske karte so zasnovane tako, da podajajo osnovne informacije o hranilni in energijski vrednosti izbranega živila. Kombinirane so slikovne, besedne in številčne informacije.

Uporaba kart pri pouku predstavlja aktivno obliko učenja, omogoča interakcije med učenci in izboljšuje komunikacijske spretnosti učencev (Richardson & Birge, 1995). Za namizne didaktične igre je pripravljen niz kart, ki omogočajo prehransko opismenjevanje skozi igro. Karte so opremljene s slikami tipičnih živil, s katerimi se učenci pogosto srečujejo v življenju. Živila so izbrana iz različnih skupin živil. Kateri skupini pripada posamezno živilo, nakazuje barva ozadja posamezne karte. Prikazana je hranilna in energijska vrednost posameznega živila. Opisno je podana tudi običajna velikost porcije posameznega živila. Pri predpakiranih živilih je vključena tudi možnost hitrega ugotavljanja prehranskega profila izbranega živila s pomočjo »prehranskega semaforja«. Tako zasnovane karte omogočajo izvedbo različnih aktivnosti za spoznavanje skupin živil ter hranilne in energijske vrednosti živil. Informacije o vsebnosti posameznih hranilnih snovi na kartah omogočajo učitelju, da učencem nazorno predstavi, zakaj je treba živila med seboj kombinirati, zakaj ni  priporočljivo uživati enolično pripravljenih obrokov, zakaj je dobro, da hrano pripravljamo sami.

Vir: PRIROČNIK ZA PREVENTIVNE TIME ZA IZPELJAVO DEJAVNOSTI NA PODROČJU GIBANJA IN PREHRANE V PILOTNEM TESTIRANJU PROJEKTA UŽIVAJMO V ZDRAVJU, str. 35-36. http://www.uzivajmovzdravju.si/wp-content/uploads/2016/12/prirocnik_UZ_gibanje-F.pdf

Ostale publikacije

Alt

Bolonjski proces: oblikovanje skupnega evropskega visokošolskega prostora

SP

Alt

Koncept in analiza matematične in naravoslovne pismenosti v slovenskih šolah in vrtcih

SP

Alt

Na cesti: brezdomci o sebi in drugi o njih

SP

Alt

Šola in otrokov razvoj: mlajši otrok v šoli

SP

Alt

Začetno naravoslovje – biologija: navodila za vaje s teoretičnim dodatkom

SP

Bodi na tekočem