Horst Coblenzer, Franz Muhar

Dih in glas: navodila za dober govor

Leto izida: 2003

ISBN: 978-961-253-128-7

Dober govor ni niti luksuz niti nekaj, kar je pomembno zgolj za igralce. To je vprašanje ohranjanja zdravja govornih organov in ključ medčloveških stikov. Cilj govorne vzgoje je, da nas poslušalec dobro sliši, ne da se mi pri tem po nepotrebnem razdajamo. Za uspešno šolanje glasu potrebujemo vse, kar nam ponuja znanost; še nezadostno razjasnjena področja pa mora vsak pedagog poskušati premostiti z lastnimi delovnimi hipotezami. Napotki v knjigi imajo namen povezati znanje s praktičnimi vajami, ki pa nadzorujočega ušesa učitelja nikakor ne morejo nadomestiti.

Prvi del knjige govori o različnih vrstah rabe glasu, izhajajoč iz akustičnih vtisov. Drugi del obravnava dihanje pri govorjenju in petju. Tretji del je posvečen praksi. Podrobno so predstavljene številne vaje, ki jih lahko uporabimo tudi pri samostojnem učenju. Avtorja govorita o ritmičnemu dihanju prilagojeni fonaciji, poudarjata njen pomen za ekonomično rabo glasu in za medsebojne stike ter nam nudita napotke, kako se lahko (ponovno) naučimo pravilno uporabljati glas. Opisu posameznih vaj so dodane tudi fiziološke razlage. Četrti del vsebuje fiziološki koncept ritmičnemu dihanju prilagojene fonacije.

Inovativno učenje in poučevanje za kakovostne kariere diplomantov in odlično visoko šolstvo: sodobni didaktični pristopi v visokem šolstvu

Na cesti: brezdomci o sebi in drugi o njih

Sto jezikov na čutni poti – ideje za prakso

Branja mladinske književnosti: izbor člankov in razprav