
Izobražujemo najboljši pedagoški kader
Pridružite se študijskim programov, ki jih kot edina fakulteta v Sloveniji izvajamo za vse ravni šolskega sistema.
7. 5. 2025
Našo razstavo v mesecu maju posvečamo 80. obletnici konca 2. svetovne vojne. Maja 1945 se je po skoraj šestih letih končala največja vojna v človeški zgodovini, ki je močno prizadela tudi slovenski narod. Po podatkih Inštituta za novejšo zgodovino je življenje v vojnem nasilju in povojnih pobojih izgubilo več kot 100.000 ljudi, ki so tedaj živeli na ozemlju današnje Republike Slovenije. Od tega je bilo več kot 11.000 žensk in več kot 6.000 otrok. Poleg smrtnih žrtev so bili preštevilni ljudje pregnani s svojih domov, internirani v taborišča ali ranjeni kot vojaki v različnih vojaških enotah.
2. svetovna vojna je tako ali drugače prizadela skoraj vsako slovensko družino. O tragičnih medvojnih in povojnih dogodkih se Slovenci velikokrat pogovarjamo zelo nastrojeno in s premalo razumevanja in sočutja za konkretne človeške usode in zgodbe. Ali kot je zapisal pisatelj: Ljudje so pozabili, kako je bilo. Danes govorijo, kot bi bilo od samega začetka vse črno-belo … (iz romana Sebastijana Preglja Beli konjiček).
V naši knjižnici imamo kar nekaj gradiva o 2. svetovni vojni. Na tokratni razstavi smo izpostavili predvsem leposlovna dela slovenskih avtorjev, saj nam prav umetnost lahko o vojni in o ljudeh, ki so se znašli v kaosu vojne, spregovori bolj občutljivo in subtilno kot zgolj gola zgodovinska dejstva in številke. Da bi bolje razumeli, kaj se je dogajalo v času vojne (in kaj se nam dogaja danes), vzemimo v roke dober roman!
Morda najdete kakšen namig zase tudi na razstavi v vitrini pred našo knjižnico. Vabljeni!
… ljubezen premaga vse.
Razen vojne. Vojna premaga vse, še vse tiste, ki se vojskujejo. In tiste, ki samo čakajo, da bo minilo. (iz romana Draga Jančarja In ljubezen tudi)
Pridružite se študijskim programov, ki jih kot edina fakulteta v Sloveniji izvajamo za vse ravni šolskega sistema.