Jack Zipes

Nezadržna moč pravljic: kulturna in družboslovna zgodovina žanra

Leto izida: 2022

ISBN: 978-961-253-294-9

Redna cena: 20,00 EUR

Če obstaja žanr, ki je navdušil ljudi vseh družbenih slojev po vsem svetu, je to pravljica. Vendar še vedno težko razumemo, kako je nastala, se razvila in razširila – ali zakaj se toliko ljudi ne more upreti njeni privlačnosti, ne glede na to, kako se spreminja in kakšno obliko ima. V tej knjigi priznani strokovnjak za pravljice Jack Zipes predstavlja novo provokativno teorijo o tem, zakaj so pravljice nastale in si jih pripovedujemo – in zakaj so postale tako neizbrisen in neskončno prilagodljiv del vseh jezikovnih kultur na svetu. Zipes na podlagi kognitivne znanosti, evolucijske teorije, antropologije, psihologije, literarne teorije in drugih področij predstavi pretanjene argumente o tem, kako so pravljice nastale v starodavnih kulturah v obliki pripovedi, kako so se razvijale z razvojem literarne kulture in tiska ter kako se v današnjem času še vedno spreminjajo s prilagajanjem vedno večjemu številu različnih medijev. Zipes pri tem upošteva številne zanimive primere, vključno s pravljicami, ki so jih pripovedovale, zbirale in pisale ne le ženske v devetnajstem stoletju, filmsko priredbo Catherine Breillat Perraultovega Sinjebradca ter sodobnimi pravljičnimi ilustracijami, slikami, kipi in fotografijami, ki imajo kritično držo do kanoničnih tiskanih različic. Čeprav morda nikoli ne bomo mogli v celoti pojasniti pravljic, pa knjiga Nezadržna moč pravljic prinaša prepričljivo sociološko teorijo o tem, kako in zakaj so se razvile – in zakaj jih še vedno uporabljamo za osmišljanje svojih življenj.

Zipes meni, da je pripovedovanje resnice s pomočjo ljudskih pripovedk in pravljic: moč nemočnih.

Razvijanje tehnološke pismenosti s pomočjo informacijsko-komunikacijske tehnologije

Šola za vse? Ideja inkluzije v šolskih sistemih

Učbeniki in družba znanja

Vloga psihologa v vzgoji in izobraževanju nadarjenih