7. 5. 2024

Razstava: 200-letnica premiere Beethovnove 9. simfonije

7. maja 1824 je Ludwig van Beethoven izvedel premiero svoje »Zborovske« simfonije na Dunaju. Zaradi gluhote na premieri ni mogel dirigirati, zato ga je nadomestil skladatelj Michael Umlauf. Beethovnova 9. simfonija je ena njegovih bolj prepoznavnih del, saj je bila prva simfonija, ki je vključevala vokalne soliste in zbor v do takrat povsem instrumentalni zvrsti. Besede v zadnjem stavku tako pojejo štirje vokalni solisti in zbor.

Dvesto let kasneje 9. simfonija ostaja glasbena potrditev svobode in bratstva med narodi. Četrti stavek 9. simfonije namreč vsebuje najbolj znana uglasbitev besedila Ode radosti, himne Evropske unije, ki jo je leta 1785 napisal nemški pesnik Johann Christoph Friedrich Schiller. Zaradi množice jezikov na ozemlju evropske unije pa za himno velja le Beethovnova melodija brez besedila.

Ker obletnica premiere 9. simfonije časovno skoraj sovpada z dnevom Evrope, ki ga obeležujemo 9. maja, bo imela letos evropska himna prav poseben pomen.

Razstava se nahaja v predprostoru knjižnice.

Več:

Evropska himna

Besedilo 4. stavka

Ozadje 9. simfonije (the Guardian)

Zgodovinska upodobitev premiere 9. simfonije

RTVSLO prispevek

17. 5. 2024

Poletno šolo Bovec

17. 5. 2024

Obvestila o evropskih in mednarodnih razpisih, dogodkih in novicah

16. 5. 2024

DIGITAL FIRST Newsletter