28. 11. 2023

doc. mag. Huiqin Wang

KATALOG – Razstava Oddelka za likovno pedagogiko UL PEF ob Tednu Univerze 2023

Ob razstavi

Univerza v Ljubljani (UL) vsako leto konec novembra in v začetku decembra obeležuje obletnico delovanja kot najstarejše slovenske univerze. V letu 2023 Univerza v Ljubljani praznuje že 104. obletnico. Tradicionalni svečani teden, ki letos poteka med 27. novembrom in 1. decembrom 2023, se imenuje Teden Univerze, v tem tednu pa na UL in članicah vsako leto prirejamo različne slavnostne dogodke.

Tudi na Pedagoški fakulteti (UL PEF) se z razstavo v Galeriji UL PEF v Tednu Univerze vsakoletno pridružujemo slavnostni obeležitvi obletnice Univerze v Ljubljani. Razstave v Galeriji UL PEF ob Tednu Univerze tradicionalno namenjamo samostojnim razstavam (novo) zaposlenim članom na Oddelku za likovno pedagogiko UL PEF ali pa k razstavi povabimo zunanje umetnice in umetnike, ki z Oddelkom za likovno pedagogiko sodelujejo oz. so z njim kako drugače povezani. Na vsakih nekaj let pa v Galeriji UL PEF v Tednu Univerze priredimo tudi razstavo celotnega Oddelka za likovno pedagogiko.

Pedagoška fakulteta Univerze v Ljubljani je bila leta 1947 ustanovljena kot Višja pedagoška šola, v okvir Univerze v Ljubljani je kot Pedagoška akademija prešla leta 1975, na raven visokošolskega univerzitetnega študija pa kot Pedagoška fakulteta leta 1987. V letih od ustanovitve so se v okviru Višje pedagoške šole, Pedagoške akademije in Pedagoške fakultete razvijala različna študijska področja. Eno izmed teh je bila tudi likovna vzgoja, ki je bila vpeljana leta 1951, istočasno z angleščino, glasbeno in telesno vzgojo. V letu 2023 študijsko področje likovne pedagogike in z njim Oddelek za likovno pedagogiko UL PEF torej praznuje 72. obletnico svojega obstoja in delovanja.

Od zadnje razstave članic in članov Oddelka za likovno pedagogiko v Galeriji UL PEF je minilo že kar nekaj časa. V letu 2021 smo ob Tednu Univerze v Galeriji UL PEF sicer priredili razstavo 1 + 1 2021, kjer so se posamezni člani oddelka predstavili skupaj z izbranimi študenti. Prav tako smo se profesorji Oddelka za likovno pedagogiko leta 2017 ob 70-letnici UL PEF predstavili v Galeriji UL, ki je imela svoje mesto takrat še v Balkonski dvorani na rektoratu. Zadnja razstava članic in članov Oddelka za likovno pedagogiko ob Tednu Univerze prav v prostorih Galerije UL PEF pa sega že v leto 2016.

Po sedmih letih v Tednu Univerze v Galeriji UL PEF torej ponovno prirejamo razstavo članic in članov Oddelka za likovno pedagogiko UL PEF. V 72 letih je na Oddelku za likovno pedagogiko delovalo več kot 35 redno zaposlenih članov in še več zunanjih sodelavcev. Na tokratni razstavi Oddelka za likovno pedagogiko se predstavljamo tisti, ki smo v študijskem letu 2023/2024 tako ali drugače vključeni v Oddelek za likovno pedagogiko kot redno zaposleni člani (Daša Bojc, Andrej Brumen Čop, Črtomir Frelih, Ana Jamnik, Anja Jerčič Jakob, Roman Makše, Robert Potočnik, Jurij Selan, Bea Tomšič Amon, Mojca Zlokarnik), kot pridruženi člani z drugih oddelkov (Uršula Podobnik) ali pa kot aktivni zunanji sodelavci oddelka (Nadja Kos, Huiqin Wang). Izbor del, ki so jih sodelujoči razstavljavci namenili za to razstavo, je bil popolnoma prepuščen njim samim. Vnaprejšnja skupna tema ni bila predvidena, zato bi lahko rekli, da razstava poudarja enkratnost v različnosti, torej svobodo individualnega umetniškega izraza zaposlenih in sodelujočih na Oddelku za likovno pedagogiko UL PEF.

Izr. prof. dr. Jurij Selan

Prodekan za kakovost in umetniško dejavnost UL PEF

Doc. mag. Andrej Brumen Čop

Vodja Galerije UL PEF