21. 12. 2023

Izjava za javnost: projekt študentk socialne pedagogike v Azilnem domu Logatec

Na Oddelku za socialno pedagogiko Univerze v Ljubljani smo zgroženi in ostro obsojamo manipulacijo in spodbujanje sovražnega govora ter javno izpostavljanje in grožnje študentkam, ki so pripravile projekt za pomoč ženskam in njihovim otrokom v Azilnem domu Logatec.  Študentke so projekt pripravile na podlagi ocene stanja in potreb žensk v Azilnem domu, kjer se je pokazalo, da potrebujejo druge stvari, kot smo sprva predvidevali. Rešitev na podlagi ocene stanja je bila tokrat usmerjena v razbremenitev, sprostitev in varstvo njihovih otrok. Njihov projekt je s strokovnega vidika smiseln in ustrezen, zato so poskusi ovrednotiti ga kot slabega, škodljivi. Oddelek za socialno pedagogiko Univerze v Ljubljani in Občina Logatec sta projekt podprla simbolično vsaka s 150 EUR, z različnimi izdelki pa so ga podprli tudi sponzorji.

Projekt je bil deležen dveh medijskih odzivov, ki so sprožili val sovražnih komentarjev na spletu, ki kažejo pretresljivo podobo tako sovraštva do tujk kot tudi sovraštva do žensk. Spodbujanje nestrpnosti in sovražni govor povezan s tem projektom pravzaprav kažejo na to, da bodo podobni projekti v prihodnosti še kako pomembni in potrebni. Študentke bodo projekt, ne glede na pritiske, tudi izvedle in imajo pri tem vso podporo.

Na drugi stopnji študija študentke pod mentorstvom izvajajo različne projekte že več kot deset let. Med temami so bile doslej denimo: trgovina z ljudmi, problematike in stiske mladih, spletno nasilje, pa tudi delo s starostniki v domovih starejših občanov. S številnimi inovacijami, sofinanciranimi in tudi nagrajenimi projekti so doslej naše študentke uspešno naslavljale težave pri najrazličnejših ranljivih skupinah in tudi opozarjale na pomanjkljivosti sistemov podpore in nestrpnost v družbi. Pri tem pomembnem delu jih bomo ­– v stremljenju k pravišnejši družbi za vse ­­- še naprej podpirali.

Zagovor doktorske disertacije kandidatke Petre Brdnik Juhart

RAZSTAVA: Tudi drevesa so