O fakulteti

Katedra za geometrijo in topologijo

Katedra skrbi za poučevanje splošnih in izbirnih predmetov iz strokovnega področja njenega delovanja, za razvoj didaktičnih  pripomočkov za poučevanje teh predmetov, in za razvoj raziskovalnega dela članov katedre na raziskovalnih področjih katedre.

Erasmus+ projekt INCTCORPS

Zagovor doktorske disertacije kandidatke Lisjete Thaqi Jashari

Zagovor doktorske disertacije kandidatke Sabine Višček

Poslanstvo

Katedra za geometrijo in topologijo na Oddelku za matematiko in računalništvo Pedagoške fakultete v Ljubljani skrbi za poučevanje splošnih in izbirnih predmetov iz strokovnega področja njenega delovanja ter za razvoj didaktičnih  pripomočkov za poučevanje teh predmetov, ki jih na Pedagoški fakulteti izvajajo člani katedre. Poleg tega skrbi za razvoj raziskovalnega dela članov katedre na raziskovalnih področjih katedre.

Pedagoška dejavnost

Člani katedre predavajo na študiju Matematike z vezavami ter sodelujejo v pedagoškem procesu na drugih članicah Univerze v Ljubljani, predvsem na Fakulteti za matematiko in fiziko, ter Univerze v Mariboru, predvsem na Pedagoški fakulteti.

Člani katedre izvajajo mentorstvo na dodiplomski in podiplomski ravni, na Pedagoški fakulteti in drugih članicah Univerze v Ljubljani, predvsem na Fakulteti za matematiko in fiziko, ter Univerze v Mariboru, predvsem na Pedagoški
fakulteti.

Raziskovalna dejavnost

Katedra za geometrijo in topologijo Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani raziskovalno deluje na številnih področjih sodobne geometrije ter topologije. Člani katedre so vključeni v nacionalni program ARRS iz topologije ter različne
raziskovalne projekte ARRS, ki jih izvaja na Pedagoški fakulteti, v sodelovanju z drugimi raziskovalnimi organizacijami, predvsem FMF UL ter IMFM.

Na področju splošne topologije raziskuje lastnosti celičastih navzgor polzveznih dekompozicij topoloških mnogoterosti, geometrične lastnosti kontinuumov, teorijo zveznih selekcij večličnih preslikav ter klasično in kohomološko teorijo dimenzij kompaktnih metričnih prostorov. Na področju algebraične topologije raziskuje absolutne okolične retrakte, teorijo algebraičnih ovir za kirurgijo na mnogoterostih ter delovanja grup na topoloških mnogoterostih. Na področju geometrijske topologije (gladkih, kosoma linearnih in topoloških mnogoterosti) raziskuje predvsem geometrijske lastnosti v dimenzijah 3 in 4, lastnosti splošne lege in teorijo vozlov in spletov ter njeno uporabo.

Katedra ima široko mrežo mednarodnega sodelovanja na vseh zgoraj navedenih področjih. V tem okviru na katedri gostujejo tuji strokovnjaki, ki se kot gostujoči profesorji vključujejo v poučevanje predmetov, ki jih izvajajo člani katedre.

Podrobneje o katedri

Katedro za geometrijo in topologijo sestavljajo naslednji člani:

• dr. Matija Cencelj, red. prof. PEF UL
  • dr. Boštjan Gabrovšek, doc. FS UL