O fakulteti

Katedra za fiziko in fizikalno izobraževanje

Zagovor doktorske disertacije kandidatke Sabine Višček

Vabilo na otvoritev Marteloskopa in diseminacijski dogodek mednarodnega projekta Multipliers

Izid nove številke Revije CEPS

Poslanstvo

Poučevanje fizikalnih vsebin v naravoslovju in tudi same fizike v programih obveznega izobraževanja je pomembno ne le po naših, ampak tudi evropskih uradnih smernicah. Fizikalne in naravoslovne metode delovanja in razmišljanja – opazovanje, zbiranje podatkov, postavljanje in preverjanje hipotez – so v srži vsake teme iz našega področja, uporabo istih metod pa srečujemo neprestano tudi v vsakdanjem življenju pri najobičajnejših dejavnostih. Korekten naravoslovni način razmišljanja in delovanja nam pomaga sprejeti pravilno odločitev o študijski usmeritvi in kasneje zaposlitvi, načrtovati izposojo v finančnih konstrukcijah in kasnejše vračilo, pri odločitvi o nakupu avtomobila in kasnejšem prevozu prtljage …

Poslanstvo Katedre za fiziko in fizikalno izobraževanje je opolnomočiti prihodnje učitelji z navedenimi znanji. Člani katedre tudi sodelujejo z različnimi institucijami, ki sooblikujejo slovenski šolski sistem, skrbijo za popularizacijo fizike in so aktivni na področju tekmovanj.

Pedagoška dejavnost

Fizika je eksperimentalna veda in samostojno laboratorijsko delo je pomembno tudi za prihodnje učitelje fizike. Na katedri si prizadevamo, da bi bodoči diplomanti dobili ne le strokovna znanja različnih fizikalnih disciplin, ampak tudi eksperimentalna znanja in spretnosti, ki jih potrebujejo za izvajanje eksperimentalnega dela v različnih oblikah (npr. demonstracijsko, samostojno, v skupinah) v šoli. Prav možnost, da učenci izvajajo poskuse sami ter jih dovolj tudi vidijo, naredi pouk fizike zanimiv in privlačen, zato slednje prihodnji učitelji fizike v veliki meri izkusijo tudi tekom študija.

Raziskovalna dejavnost

Poleg neposrednega pedagoškega dela s študenti opravljamo učitelji in sodelavci katedre raziskave na področjih eksperimentalne in teorijske fizike atoma in osnovnih delcev, fizike trdne in fizike mehke snovi ter astrofizike. Pedagoško delo na oddelku dopolnjujemo z razvojem in raziskavami didaktike fizike in naravoslovja v na vseh ravneh izobraževanja. Vodimo in smo vodili nekaj uglednih mednarodnih projektov s področja fizikalnega in naravoslovnega izobraževanja.

Člani katedre se poleg raziskav s področja poučevanja fizikalnih vsebin uspešno ukvarjajo tudi s temeljnimi raziskavami na področju fizike, o čemer pričajo objave v mednarodnih revijah.

Podrobneje o katedri

Predstojnica: izr. prof. dr. Jerneja Pavlin

Ime in priimek Naziv
dr. Jurij Bajc docent